Zájemci si určitě nenechají ujít v Úštěku prohlídku barvířské dílny s dochovaným topeništěm pro barvířské kotle
Úštěk - S příchodem jara se každoročně zvedá počet venkovních akcí, z kterých si může vybrat opravdu každý, kdo se nerad nudí a s chutí poznává nové věci. V rámci Mezinárodního dne památek a sídel uskuteční v Úštěku v sobotu 19. dubna 2025 od 11.00 a 14.00 hodin tradiční a oblíbená prohlídka barvířské dílny s dochovaným topeništěm pro barvířské kotle. Pořadatelem akce jsou majitelé barvírny. Stará barvírna v Úštěku se opět stala jednou z dominant města. Po sto letech byl obnoven vysoký krov v původní velikosti a byl pokryt šindelem. Barvírna se také znovu může pochlubit pavlačí a dřevěným štítem.
Úštěcká barvírna byla vystavěna kolem roku 1705 a prvním doloženým černobarvířem byl Joachim Patz. Od rodiny Patzů odkoupil barvírnu v roce 1762 Ignatz Leitenberger, barvířský mistr z Levína. Černobarvíř barvil rostlinnými a minerálními substancemi v horké barvící lázni na černo, na modro a na zeleno. Z této doby pochází barvířská pec pro šest až sedm kotlů, která se dochovala v rozsahu, jaký nemá v Evropě obdoby. Po úpadku soukenictví v 19. století dílna přešla na výrobu modrotisku. V roztoku indiga se za studena barvila bavlněná a lněná látka ve zděné nádrži válcového tvaru, která se rovněž zachovala. Dílna zůstala v majetku rodiny Leitenbergerů až do roku 1945, ale s rozvojem průmyslu přestala být konkurenceschopná a výroba zanikla. Zřejmě už v první polovině 20. století byla údržba domu nad síly jeho obyvatel, o čemž svědčí snížení původního vysokého krovu sušárny. Nedostatečná údržba po 2. světové válce způsobila, že dům přestal být obyvatelný. V patře se propadly stropy a z barvířské dílny se stalo na dlouhou dobu smetiště. Znamená to ovšem, že se v domě zachovalo mnoho původních konstrukcí a stavebních detailů. Ze starých fotografií je zřejmé, jakou podobu měl původně krov.
Všichni, kdo se rádi vrací v čase do historie a s velkou chutí v ní listují jako v památníku, jsou na tuto určitě hodně zajímavou a poučnou akci srdečně zváni.
Autor: Václav Beneš
Foto: Stará barvírna v Úštěku
Komentáře
Okomentovat